21 MARCA – ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

Światowy Dzień Poezji to święto obchodzone od 1999 r. z inicjatywy UNESCO. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.„Nie wiem, co to poezja,

Nie wiem, po co i na co,

Wiem, ze czasami ludzie

Czytają wiersze i płaczą,

A potem sami piszą,

Mozolnie i nieudolnie,

By od dławiącej ciszy

Łkające serce uwolnić.

(Władysław Broniewski)

W naszej szkole ten dzień świętowaliśmy w piątek 22 marca. Uczniowie mogli poczytać, posłuchać poezji różnych autorów, począwszy od twórczości Jana Kochanowskiego, poprzez Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską itd. Były tez wierszyki dla młodszych - Jana Brzechwy.

Wysłuchaliśmy między innymi archiwalnego nagrania W. Szymborskiej, podczas którego zaprezentowała utwór pt. „Nic dwa razy”, by odkryć, że jest to tekst piosenki Sanah i że istnieje tzw. poezja śpiewana.

Pani Basia z biblioteki opowiedziała też krótko uczniom o wybranych polskich poetach ciekawostki, zarówno z ich życia jak i też o ich twórczości.